fbpx
Wady i zalety inwestycji w grunty
Udostępnij:

Wady i zalety inwestycji w grunty

„Kupujcie ziemię – jej już nie produkują.” Mark Twain

O tym, dlaczego zdecydowaliśmy się rozszerzyć ofertę inwestycji dostępnych za pośrednictwem Prosper Capital Advisors przeczytasz TUTAJ. Jakie wady i zalety inwestycji w grunty widzimy? Zapoznaj się z naszym subiektywnym przeglądem i pamiętaj, że ostatecznie wszystko zależy od kontekstu i indywidualnej sytuacji Inwestora. 

Zalety inwestycji w grunty

Po pierwsze i najważniejsze – z każdą inwestycją wiąże się ryzyko, w przypadku gruntów można jednak zdecydowanie je ograniczyć, poprzez  właściwą weryfikację statusu działki przed jej zakupem. Co jest pewne? Ceny gruntów nie powinny spadać, ponieważ nie da się zwiększyć ich podaży. Ziemi nie da się wyprodukować, ani dodrukować jak pieniędzy. Wartość wybranej działki może więc utrzymać się na poziomie zbliżonym do tego z dnia zakupu lub wzrosnąć.

Drugą niezaprzeczalną zaletą jest fakt, że możesz samodzielnie zwiększać wartość zakupionej działki – zależnie od Twoich możliwości i potrzeb. Doprowadzenie mediów, zadbanie o zieleń czy wybudowanie domu naturalnie podnoszą wartość Twojego gruntu. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi inwestycjami, ale to Ty decydujesz, jakie działania i w którym momencie będziesz realizować. Możesz po prostu pozostawić zakupioną działkę bez żadnych zmian. W przeciwieństwie do mieszkań ziemia się nie amortyzuje.

Z powyższego płynie jeszcze jedna zaleta – z przygotowanej działki możesz na co dzień korzystać Ty, Twoja rodzina, przyjaciele i znajomi. Inwestycja będzie służyć Wam w wakacje, spełni rolę oazy spokoju w czasie lockdown’u spowodowanego COVID-19 lub komfortowe miejsce zdalnej pracy czy nauki, z zachowaniem pełnej prywatności. Na swojej działce możesz postawić namiot, kampera, tiny house (dom mobilny), domek letniskowy albo pełnowymiarowy dom z kompletnym wyposażeniem. Ten ostatnim możesz także wynajmować za pośrednictwem portali takich jak Booking.com lub Airbnb.pl. To rozwiązanie wymaga więcej zaangażowania, ale zapewni Ci dodatkowy przychód.

Różne perspektywy – różne możliwości inwestowania w grunty

Jeśli tylko zdecydujesz się na wsparcie eksperta z branży gruntów inwestycyjnych, nabycie działki będzie wiązało się jedynie z kilkoma prostymi formalnościami, takimi jak zawarcie umowy w formie aktu notarialnego, czy zgłoszenie w gminie faktu nabycia, wobec konieczności naliczenia podatków gruntowych. Podobnie z jej zbyciem – jeśli tylko znajdziesz kupca, spieniężenie działki jest prostym procesem, który możesz zrealizować w każdej chwili. Warto jedynie zwrócić uwagę na warunki podatkowe (które zmieniają się po 5 latach od zakupu gruntu), ale generalnie nie ma tu okresu karencji.

Zakup gruntu to świetne rozwiązanie, jeśli zależy Ci na zabezpieczeniu dużej sumy pieniędzy. Grunt nie ogłosi bankructwa i nikt go nie ukradnie – pozostanie na swoim miejscu i będzie z czasem zyskiwał na wartości, a Ty możesz spać spokojnie. Ziemia jest przedmiotem fizycznym, a nie wirtualnym – możesz ją zobaczyć, dotknąć, a nawet oznaczyć na mapie! To wszystko powoduje, że jest jednym z aktywów bardziej odpornych na wzrost inflacji i nagłe zmiany koniunkturalne. 

Grunty inwestycyjne są jednym z bezpieczniejszych aktywów w długoterminowej perspektywie. Jeśli więc ze zgromadzonych pieniędzy mają skorzystać Twoje dzieci (dopiero za 15 czy 20 lat) lub chcesz włączyć je do testamentu (realizowanego też nieprędko), ulokowanie ich w ziemię to doskonały pomysł. Dzięki wpisom w księdze wieczystej ziemia będzie należeć do Twojej rodziny tak długo, jak długo właściciele nie zdecydują się na jej sprzedaż. 

Wady inwestowania w grunty

Do rozpoczęcia inwestowania w grunty potrzebny jest relatywnie wysoki kapitał. Grunt w atrakcyjnej lokalizacji, o komfortowym pod zabudowę metrażu, to koszt minimum  to 100 000 PLN. Nadal niższy, niż cena kawalerki w centrum dużego miasta. Najciekawsze działki o dużej powierzchni, położone bezpośrednio nad brzegiem jeziora czy morza, kosztują nawet około miliona złotych. To również mniej niż koszt zakupu apartamentu na luksusowym osiedlu. Jeśli interesujesz się nabyciem działki pod inwestycję, ale nie masz wystarczających środków, rozważ kredyt hipoteczny, którym spłacisz całość lub chociaż część ceny zakupu. Nasz Doradca może pomóc Ci w tym procesie wskazując kompetentny podmiot, który ułatwi Ci skorzystanie z takiego rozwiązania. 

Nabycie ziemi to inwestycja średnioterminowa – w horyzoncie od 3 lat. Jej natychmiastowe zbycie nie przyniesie dużego zysku. Grunt to nie mieszkanie, które w ciągu jednego kwartału możesz wyremontować i tym samym podnieść jego wartość o kilkadziesiąt procent. Jeśli zdecydujesz się na zabudowę działki, do jej realizacji potrzeba więcej czasu i wyższych nakładów finansowych. Jest to jednak dobre rozwiązanie, jeżeli nie oczekujesz szybkich zysków, a dobrego zabezpieczenia dużej sumy pieniędzy.

Przy wyborze atrakcyjnego gruntu pozbawionego wad – z dużym potencjałem wzrostu wartości – potrzebna jest obszerna wiedza z kilku dziedzin, takich jak geologia czy prawo. Wielu potencjalnych nabywców rezygnuje z tej formy inwestowania właśnie z powodu braku wiedzy i niechęci do angażowania swojego czasu. 

Realne wsparcie przy inwestowaniu w grunty

Na polskim rynku są firmy, które wyspecjalizowały się w wyborze i zakupie gruntów pod inwestycję. Dysponują zespołami ekspertów i prawników, którzy weryfikują wybrany grunt pod kątem kilkudziesięciu różnorodnych aspektów oraz atrakcyjności okolicy i potencjału. Dopiero tak sprawdzony i formalnie prawidłowo przygotowany grunt przekazują do sprzedaży Inwestorom. Prosper Capital Advisors współpracuje właśnie z takimi firmami, może więc zaproponować Ci nabycie gruntu inwestycyjnego – bez nadmiernego angażowania Twojego czasu i dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem niezależnych specjalistów.

Chcesz porozmawiać o Twoich inwestycjach? Zapraszamy do kontaktu!


Autor: Agata Żmudzińska 

W Prosper Capital Advisors odpowiedzialna między innymi za rozwój Akademii Inwestora oraz wsparcie komunikacji i wizerunek Spółki. 

Ukończyła studia na kierunku „Turystyka i Rekreacja” i przez większość swojej dotychczasowej kariery zawodowej związana była właśnie z tymi branżami. Jest praktykiem z wieloletnim doświadczeniem w relacjach partnerskich, promocji usług dla klientów indywidualnych, organizacji eventów i prowadzeniu szkoleń. Absolwent studiów podyplomowych na kierunku „Nowoczesny Marketing” w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Ceni nieustanny rozwój, wartościowe treści i otwartą komunikację oraz użyteczne technologie.

Prywatnie miłośnik natury i przestrzeni – w wolnych chwilach zdobywa górskie szczyty i żegluje po ciepłych morzach oraz jeziorach mazurskich. 


Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie edukacyjny i przedstawia informacje na temat nieruchomości gruntowych jako klasy produktów inwestycyjnych. Nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego, nie dotyczy konkretnego produktu inwestycyjnego oraz oferowania instrumentów finansowych, w szczególności papierów wartościowych, usług maklerskich oraz doradztwa inwestycyjnego.


    Kontakt