fbpx
Na giełdzie hossa, ale to inwestycje namacalne przyciągają najwięcej miliardów bankowych oszczędności

Na giełdzie hossa, ale to inwestycje namacalne przyciągają najwięcej miliardów bankowych oszczędności

Prezentujemy siódmy z 10 powodów, dla których warto inwestować w nieruchomości gruntowe.

W ramach Akademii Inwestora Prosper Capital Advisors zapraszam do lektury specjalnego cyklu edukacyjnego, składającego się z niepowtarzalnych artykułów, w których prezentuję: 10 powodów, dla których warto inwestować w nieruchomości gruntowe.

Ominęły Cię wcześniejsze publikacje? Zacznij lekturę od początku >>


POWÓD 7:
Rosnąca potrzeba prostych i namacalnych inwestycji

Rynki mogą pozostać irracjonalne dłużej,
niż Ty możesz pozostać wypłacalny.

John Maynard Keynes (1883-1946) – ekonomista

Strach „Seniorów” potęguje wypływ gotówki z banków

Zauważamy, że wybuch pandemii COVID-19 wywołał wśród Polaków zarówno strach o przyszłość polskiej gospodarki, jak i niezrozumienie wielu zmian i zdarzeń makroekonomicznych. Najwięcej pieniędzy ulokowanych w bankach mają osoby starszego pokolenia – w wieku 55+. Oni nauczeni są tradycyjnych sposobów gromadzenia oszczędności, takich jak gotówka, obligacje skarbu państwa lub lokata bankowa w banku państwowym. Szum informacyjny w mediach buduje w nich niepokój o kondycję Skarbu Państwa i polskiej bankowości. To dlatego jesteśmy świadkami rekordowego w skali zjawiska zabierania oszczędności z banków i przetrzymywania ich w gotówce lub lokowania w przedmioty namacalne – takie jak sztabki złota, srebra, monety kolekcjonerskie, a często także dolary. Te inwestycje wydają się bezpieczniejsze – proste, namacalne i zrozumiałe.

Mennice krajowe biją rekordy sprzedaży

W raporcie za III kwartał 2020 roku Mennica Skarbowa informuje, że od stycznia do września sprzedała około 1,5 tony złota, co oznacza wzrost o ok. 70% w skali roku a nadchodzące tygodnie powinny przynieść kolejne wzrosty, szczególnie w zakresie sprzedaży złotej biżuterii.

Najwięcej gotówki poza bankiem w historii Polski

Wg analiz portalu Bankier.pl łączna wartość gotówki będącej w obiegu pozabankowym na koniec września 2020 roku wyniosła 304,4 mld złotych. Poziom trzystu miliardów przekroczony został po raz pierwszy w historii Polski! Dla porównania: 5 lat wcześniej licznik NBP wskazywał 154,6 mld zł, a 10 lat wcześniej 100,7 mld zł, o czym pisze Michał Żuławiński – analityk Bankier.pl – wskazując poniższy wykres:

Schemat 1. Gotówka w obiegu poza kasami banków, listopad 2020.

Źródło: NBP / Bankier.pl

W porównaniu do krajów OECD jesteśmy w TOP5 posiadaczy największej ilości gotówki w stosunku do np. funduszy inwestycyjnych co pokazuje poniższy wykres zamieszczony przez Money.pl

Schemat 2. Ranking krajów europejskich – ilość gotówki w stosunku do funduszy inwestycyjnych

Źródło: OECD / Money.pl

Pokolenie X woli mieszkania i grunty

Osoby z tak zwanego pokolenia X, czyli w wieku 40+, są bardziej świadome zdarzeń makroekonomicznych i gospodarczych. Choć mniej obawiają się kryzysu to bardziej świadomie podchodzą do zarządzania swoimi pieniędzmi i chronienia ich przed inflacją. Nie akceptują zerowych stóp procentowych, dlatego również wycofują swoje oszczędności z banków i kierują je głównie na rynek nieruchomości mieszkaniowych i nieruchomości gruntowych. Te inwestycje są dla nich proste, zrozumiałe i namacalne.

Zabrakło ofert ziemi na sprzedaż

Marcin Jańczuk, Dyrektor ds. Marketingu i PR w Metrohouse Franchise S.A., w raporcie na temat rynku nieruchomości w 2020 napisał dla Forbes Polska, że z baz pośredników znikały grunty, które jeszcze w 2019 roku czekały na nabywcę po wiele miesięcy. Problemem pośredników stało się dziś pozyskanie kolejnych tego typu nieruchomości gruntowych do sprzedaży, a nie Klientów.

Schemat 3. Popularność hasła „działka rekreacyjna” w wyszukiwarce Google w 2019 i 2020 roku

Źródło: Google / HRE Investments

Liczba mieszkań oddanych przez deweloperów również była rekordowa i osiągnęła poziom 221 000 lokali – jak nigdy w historii Polski!

Schemat 4. Liczba nowych mieszkań oddanych do użytkowania na przestrzeni roku 2020

Źródło: GUS

Inwestorzy mogliby inwestować więcej pieniędzy na rynku akcji, obligacji korporacyjnych lub funduszy inwestycyjnych jednak mają z tym przykre doświadczenia z poprzedniej dekady. Będąc bowiem „inwestorem samoukiem” osiągnęli porażki w doborze nieodpowiednich inwestycji, w których okazało się, że nie rozumieli wszystkich ryzyk i wiele innych powodów, dla których ponieśli mniejszą lub większą stratę.

Podsumowując:

  • Obserwowana hossa na polskiej giełdzie, napływy do funduszy inwestycyjnych oraz szalejące ceny kryptowalut, to kropla w morzu naszych możliwości, bo to jednak zakupy inwestycji alternatywnych, tzw. „namacalnych”, Polacy lubują najbardziej.
  • Patrząc na strukturę demograficzną Polski, starzejące się społeczeństwo oraz historyczne przykre doświadczenia z rynkiem kapitałowym osób w wieku 40+ można postawić hipotezę, że tendencja lokowania gotówki w inwestycjach namacalnych, prostych i zrozumiałych będzie narastać wraz z ilością tej gotówki w obiegu.
  • Wszystko wskazuje na to, że statystyczna większość Polaków posiadających największą ilość gotówki w historii utożsamiają się raczej z poniższą strategią inwestycyjną i nie zanosi się na to, aby z wiekiem zmienili swoją awersję do ryzyka:

Inwestowanie powinno być raczej
jak oglądanie schnącej farby lub rosnącej trawy.

Jeśli chcesz emocji, weź 800 dolarów i ruszaj do Las Vegas

Paul Samuelson (1915-2009) – Noblista w dziedzinie ekonomii

Każda z powyższych hipotez, a także zdarzeń ekonomicznych i informacji rynkowych będzie niewątpliwie budować stabilność sektora nieruchomości w Polsce, tworzyć popyt na nieruchomości gruntowe i nieruchomości mieszkaniowe. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że młodsze pokolenie w odpowiednim momencie również dołączy do zakupów, by zrównoważyć swoje ryzykowne portfele inwestycyjne.

Jeżeli podobają Ci się moje artykuły
i jesteś zainteresowany inwestowaniem w Ziemię,
zapraszam Cię do kontaktu bezpośrednio ze mną!Poznaj ostatnie 3 powody, dla których warto inwestować w nieruchomości gruntowe!

Już niebawem opublikuję nowy artykuł z tego cyklu – na stronie www.pcadvisors.pl, a także w mediach społecznościowych. Śledź nas na FACEBOOK i LINKEDIN i bądź na bieżąco! Zachęcam do lektury:


Autorem cyklu jest Bartosz Mazurek – Założyciel i Prezes Zarządu Szkoły Inwestowania S.A., odpowiedzialny za relacje biznesowe z podmiotami rynku kapitałowego w Polsce, m.in. domami maklerskimi, funduszami inwestycyjnymi i inwestorami instytucjonalnymi. W latach 2017-2020 nadzorował rozwój Prosper Capital Dom Maklerski S.A. jako przewodniczący Rady Nadzorczej. Obecnie sprawuje nadzór właścicielski nad Prosper Capital Advisors Sp. z o.o.. 

Absolwent Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Autor wielu szkoleń na temat finansów osobistych i inwestycji. 

Prywatnie kreatywny wizjoner z duszą artysty, zafascynowany inwestycjami, socjologią społeczną oraz marketingiem 3.0. Miłośnik kina i muzyki filmowej Hans’a Zimmer’a. W wolnym czasie biega i trenuje crossfit, zimą jeździ na nartach, a latem uprawia kitesurfing.


Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie edukacyjny i przedstawia informacje na temat nieruchomości gruntowych jako klasy produktów inwestycyjnych. Nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego, nie dotyczy konkretnego produktu inwestycyjnego oraz oferowania instrumentów finansowych, w szczególności papierów wartościowych, usług maklerskich oraz doradztwa inwestycyjnego.


Chcesz wiedzieć więcej o inwestowaniu? Porozmawiaj z Doradcą Prosper Capital Advisors!

    Kontakt